2026.05.09 – Wiosenny Spacer Botaniczny - RELACJA
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 10, maj 2026 11:57
Wczoraj, podczas spaceru botanicznego organizowanego przez Radę Osiedla Smukała–Opławiec–Janowo, oprócz Mieszkańców naszego Osiedla pojawiło się słońce, które pięknie towarzyszyło nam podczas całej wyprawy.
Był to wyjątkowy spacer po terenach, które mijamy każdego dnia w drodze do pracy, szkoły czy na spacer – często nawet nie zwracając uwagi na bogactwo przyrody, które nas otacza.


Pani Zofia Stypczyńska pokazywała nam „zwykłe” rośliny rosnące wokół nas, a jednocześnie odkrywała przed uczestnikami ich niezwykłe właściwości i zastosowania. Rozmawialiśmy m.in. o:
bylicach (zwykłej, piołunie, bożym drzewku i estragonie),
glistniku jaskółczym zielu,
mniszku lekarskim,
bluszczyku kurdybanku,
jasnocie białej i purpurowej,
taszniku,
pokrzywie,
jaskrze,
gryce,
przytulii,
wrotyczu pospolitym,
czosnaczku,
kocance piaskoweji wielu innych roślinach.
Każdą z tych roślin można było zobaczyć z bliska, dotknąć, powąchać, a także dowiedzieć się, jak wykorzystywać ją w kuchni oraz w domowej apteczce.
Na zakończenie Pani Zosia pokazała nam również, jak określić wiek sosny bez jej ścinania – a tym samym bez konieczności liczenia słojów, jak pamiętamy jeszcze z lekcji botaniki.
To był pozornie zwykły spacer, który okazał się niezwykle ciekawą i inspirującą lekcją przyrody. Spotkanie miało interaktywny charakter – uczestnicy chętnie dzielili się własnymi doświadczeniami związanymi ze stosowaniem ziół i naturalnych metod w codziennym życiu.
Cieszy nas ogromnie, że po zakończeniu spaceru pojawiły się prośby o kolejne takie wydarzenia. 

Kto wie… może jesienią spotkamy się ponownie? 












