Wilk – czy jest się czego bać? Podsumowanie spotkania
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 03, marzec 2026 11:48
Wilk – czy jest się czego bać?
Podsumowanie spotkania.
Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że wilki zagryzły łanię. Bardzo nietypowe i niepokojące było to, że zdarzenie miało miejsce w Opławcu, 30 m od domu mieszkalnego, 170 m od głównej ulicy. Wiemy również, że nie był to jedyny przypadek obecności tych zwierząt na naszym Osiedlu i w jego okolicy.
Zdarzenia te mogą wzbudzać w nas niepokój i pytania:
Czy mamy się czego obawiać?
Jak powinniśmy reagować?
Co jest faktem, a co powielanym mitem?
Aby odpowiedzieć na te pytania, w dniu 3.03.2026 r. Rada Osiedla Smukała Opławiec Janowo zorganizowała spotkanie, na które zaproszono eksperta - Nadleśniczego Nadleśnictwa Żołędowo Pana Jakuba Siedleckiego.
Podczas spotkania mieliśmy okazję wysłuchać rzetelnych informacji, rozwiać wątpliwości oraz spokojnie porozmawiać o faktach.
Kilku Mieszkańców podzieliło się swoimi historiami – własnymi lub przekazanymi przez bliskich – dotyczącymi spotkań z wilkiem. Były pytania, były refleksje, a przede wszystkim była otwarta i merytoryczna rozmowa.
Nie zabrakło również akcentu, który wywołał uśmiech. Jeden z Mieszkańców przyprowadził psa rasy wilczak czechosłowacki – Bożenkę. Wyglądem przypominała wilka, jednak okazała się niezwykle łagodna i przyjazna. To pokazuje, jak silnie działa sam obraz i jak ważne jest oddzielanie emocji od rzeczywistości.
Podczas spotkania Nadleśniczy przypomniał podstawowe zasady ostrożności w przypadku ewentualnego spotkania wilka:
• „Zachowujemy spokój
• Nie zbliżamy się,
• Spokojnie odchodzimy w swoją stronę
• Nie uciekamy!
• Trzymamy psy na smyczy
• Nie pozostawiamy wokół domów odpadków mięsnych
• Cieszymy się spotkaniem! To nie zdarza się każdemu.”
Spotkanie pokazało, że bezpieczeństwo Mieszkańców i poszanowanie przyrody nie muszą się wykluczać – mogą iść w parze, jeśli towarzyszy im wiedza i rozsądek, że może być “wilk syty i owca cała”.
Dziękujemy Mieszkańcom za obecność i aktywny udział w dyskusji.
Dziękujemy Panu Jakubowi Siedleckiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Żołędowo, za przyjęcie zaproszenia i przekazanie merytorycznych informacji.
Dziękujemy Pani Dyrektor Annie Krynieckiej za możliwość zorganizowania spotkania w szkole oraz życzliwą współpracę.
Jakie kolejne tematy spotkań byłyby dla Państwa interesujące? O czym warto porozmawiać w gronie naszej osiedlowej wspólnoty?








